CO-curricular and Extracurricular activities
Faculty
- Faculty are members of many Professional societies like IEEE, ISTE and IETE.
- Faculty have delivered expert lecture on various subjects on VTU- EDUSAT programme
- The department releases the newsletter every year on the day of World Telecom Day celebrations named "Tarangavani".
- Faculty are the active participants of various competitions held by RVCE-ISTE chapter every year.
Students
- Electronics & Telecommunication department students are actively participating in many Inter College level competitions and have won several prizes.
- Students are organizing and conducting "Connect" an Annual Inter-collegiate Techno cultural event on the eve of " World Telecommunication and Information Society Day" every year .
- Students are involved in various competitions that are held such as Paper presentation, Project exhibition, Quizzes, Mock CAT and GRE, Street play, Brain storm, Informal competitions and gaming.
- Active participation in NSS,NCC activities.
- The department releases the newsletter every year on the day of World Telecom Day celebrations named "Tarangavan
- Sports Achivements for the Academic year 2015-16
Sl.No | Name | Sports Participated | Prizes won |
1 |
Mrudula N |
National Level - Aspaghatti Madness in Open Day Celebration - IISC, M.Tech Dept |
2nd Position
|
2 |
Naga Prajwal K N |
National level- Sixth sense Technology in Technophilia- Robotics & Computer Applications Institute of USA |
1st Position
|
3 |
Nayanika Tripathi |
College Level - Cliseum (Inter) in 8th Mile Carnival Of Memories |
1st Position |
National Level - Street Play in National level Annual Techno-Culture Festival |
2nd Position | ||
College Level- Street Play in Techno-Cultural Fest MANTHAN 2016 |
1st Position | ||
4 |
Pooja V G |
National Level - Aspaghatti Madness in Open Day Celebration - IISC, M. Tech Dept. |
2nd Position |
- Sports Achivements for the Academic year 2014-15
Sl.No | Name | Sports Participated | Prizes won | |||
1 |
Aadil Rafeeque K P |
Anti-Chess |
First Place |
|||
Football Tournament |
Winners |
|||||
2 |
Abhilash Kashya C M |
Jam |
Second Place |
|||
Just A Minute(Jam) |
Fourth Place |
|||||
3 |
Adithya C |
Mechatronics |
First Place |
|||
Volleyball |
Winners |
|||||
4 |
Anisetty Praveen |
Cricket |
Winners |
|||
Cricket |
Runners |
|||||
5 |
Anmol Vinod Kukreja |
Ghost |
First Place |
|||
General Quiz |
First Place |
|||||
Amazing Race |
First Place |
|||||
6 |
Anup V Patel |
Volleyball |
Winners |
|||
7 |
Architha Kishore |
National Level Techno-Management Fest |
Participated |
|||
Amazing Race |
Winners |
|||||
Kho-Kho |
Runner Up |
|||||
8 |
Gowrish M V |
Kabaddi |
Second Place |
|||
9 |
Harsha Hegde |
Mechatronics |
First Place |
|||
Kabaddi |
Second Place |
|||||
10 |
Sindhu.L |
Inter Collegiate,Interzone Sportscompetitions2013-14,Vtu |
1st Prize |
|||
8th Dr.Msr Memorial Inter Engineering College Basketball Tournament-2013-14 |
1st Prize,Also Awarded” Most Valuable Player” Title |
|||||
Aatmasamhita,Rnsit |
2nd Prize |
|||||
Momentum-2014 |
1st Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
1st Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
2nd Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
1st Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
1st Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
1st Prize |
|||||
11 |
Rajiv Krishna Prasad |
Saarang2014,Iit Madras |
1st Prize |
|||
Saarang2014,Iit Madras |
1st Prize |
|||||
12 |
Sachin Poovanna.B |
Logitechg-Free2play |
1st Prize |
|||
Aatmatrisha-14,Pes University |
1st Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
2nd Prize |
|||||
13 |
Sadvika G.B |
Annual Sports Meet,Rvce |
1st Prize |
|||
Annual Sports Meet,Rvce |
1st Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
2nd Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
2nd Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
2nd Prize |
|||||
Annual Sports Meet,Rvce |
1st Prize |
|||||
14 |
Sanjita |
Aatmasamhita,Rnsit |
2nd Prize |
|||
Annual Sports Meet,Rvce |
2nd Prize |
|||||
15 |
Shashi Kumar |
Annual Sports Meet,Bes College,Bangalore |
1st Prize |
|||
16 |
Shilpa Shenoy |
Varchasva14,Sjbit |
1st Prize |
|||
8th Mile, Rvce |
2nd Prize |
|||||
17 |
Shreyas Hirethota |
Kurukshetra-2013,Anna University,Mandaiyur,Chennai |
1st Prize |
|||
Annual Sports Meet,Bes College,Bangalore |
1st Prize |
|||||
18 |
Shewtha C Rajwar |
Annual Sports Meet,Rvce |
2nd Prize |
|||
19 |
Sowmya Deep Bardhan |
Synapse-2013,Daiict, |
1st Prize |
|||
20 |
Sunil.K.N |
Saarang2014,Iit Madras |
1st Prize |
|||
21 |
S.Yashwanth |
Invitationmal Tournament,Iim,Bangalore |
2nd Prize |
|||
22 |
Swathi.G.S |
Utsav-2013,Bmsce,Bangalore |
2nd Prize |
|||
23 |
Utsav Gupta |
Cultura-2014,Cmrit |
1st Prize |
|||
24 |
Chethan Kumar C |
Zest 2014 |
First Place |
|||
25 |
Ganasudha S |
Annual Sprorts Meet-2014 |
Winner |
|||
26 |
Gayathri C Mouli |
Spree 2014 |
Third Place |
|||
27 |
Gayathri S |
Tantrix 13 |
Third Place |
|||
28 |
Govardhan P Kulkarni |
Soft Ball |
Runners Up |
|||
29 |
Harshitha N |
Annual Sprorts Meet-2014 |
Winner |
|||
Annual Sprorts Meet-2014 |
Runners Up |
|||||
30 |
Manjushree |
Annual Sprorts Meet-2014 |
Winner |
|||
Annual Sprorts Meet-2014 |
Winner |
|||||
Annual Sprorts Meet-2014 |
Winner |
|||||
Kabbadi |
Third Place |
|||||
Annual Sprorts Meet-2014 |
Winner |
|||||
31 |
Swaroop P |
Zest 2014 |
First Place |
|||
32 |
Pourush J |
Soft Ball |
Runners Up |
|||
33 |
Pratheek Praveen Kumar |
Competition Success Review Essay Contest |
Winner |
|||
Competition Success Review Essay Contest |
Winner |
|||||
Competition Success Review Essay Contest |
Winner |
|||||
Competition Success Review Essay Contest |
Winner |
|||||
34 |
Ruchir Bhagat |
Fresh-Biz |
Second Place |
|||
Googlock Holmes In Synapse 2013 |
First Runners Up |
|||||
35 |
Satwik Kashyap |
Inter Engineering Collegiate Football Tournament |
Runners Up |
|||
Festhos 2013 |
Second Place |
|||||
36 |
Shiksha Suvarna |
Zest 2014 |
Second Place |
|||
37 |
Shridhar R |
B S Narayana Memorial Chess Tournament,Bmsce |
First Prize |
|||
Inter Collegiate Inter Zone Sports Competitions,Vtu |
First Prize |
|||||
Brain Games |
Gold Medalist |
|||||
38 |
Shruthi S R |
Vollyball |
Winner |
|||
39 |
Shruthi Sharath |
Vollyball |
Winner |
|||
Tug Of War |
Runner Up |
|||||
40 |
Shwetha Chodhary |
Throwball |
Winner |
|||
Kabaddi(W) |
Third Place |
|||||
41 |
Siddhant Gupta |
E-Summit 2013 |
Awarded |
|||
42 |
Suraj S Kattige |
Football |
Runner Up |
|||
Football |
Runner Up |
|||||
43 |
Vinutha G H |
Throwball |
Winner |
|||
Tug Of War |
Runner Up |
|||||
44 |
Babu C V |
Softball |
Runner -Up |
|||
Softball |
Runner -Up |
|||||
Softball |
Winner |
|||||
45 |
Manasa G |
Kho-Kho |
Runner -Up |
|||
Throwball |
Winner |
|||||
Long Jump |
Winner |
|||||
Discus Throw |
Winner |
|||||
Kabaddi (W) |
Third |
|||||
4x100 Mtr Relay Women |
Winner |
|||||
Shot-Put |
Winner |
|||||
Vollyball |
Winner |
|||||
46 |
Murali S N |
Project Implementation |
First Prize |
|||
47 |
Prarthana Chinmayee C M |
Throwball |
Winner |
|||
Tug Of War |
Runner -Up |
|||||
48 |
Sumithra |
Vollyball |
Winner |
|||
Kho-Kho |
Runner -Up |
|||||
Balancing |
Second Prize |
|||||
49 |
Yogeesh G S |
Mini Cricket |
First Prize |
|||
50 |
Yogesh R |
Softball |
Runner -Up |
|||
Softball |
Runner -Up |
|||||
Softball |
Winner |
|||||
51 |
Jagan Chandra |
Softball |
Runner -Up |
|||
Softball |
Fourth Place |
|||||
52 |
Mamatha N K |
Tug Of War |
Runner -Up |
|||
Kho-Kho |
Runner -Up |
|||||
Throwball |
Winner |
|||||
Kabaddi (W) |
Third Place |
|||||
53 |
Vishwanatha J |
Mini Cricket |
First Prize |